تاریخ،اجتماعی،جغرافیا
وبلاگی برای دانش پژوهان 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان تاریخ،اجتماعی

 
به تصویر زیر با دقت نگاه کنید :این گروه کوه نوردی با چه مشکلاتی ممکن است روبه رو شوند ؟ آیا این مشکلات عادی و طبیعی به نظر می رسند ؟ چرا با این وجود عده ای به کوه نوردی بسیار علاقه مندند ؟


     


در یک سفر کوه نوردی ممکن است مسائلی موجب از دست رفتن مقاومت افراد شود مانند :بسیاری از سختی ها و مشکلات در یک سفر کوه نوردی طبیعی است . ممکن است عده ای از اعضای گروه به دلیل خسته شدن به رهبر گروه اعتراض نمایند ولی او به آنان امیدواری می دهد . در جریان این سفر، تنها کسانی به قله کوه میرسند و فاتح و پیروز برمی گردند که در جریان مشکلات و سختی ها از خود مقاومت نشان می دهند و احساس عجز و ناتوانی نمی کنند . 


 


 


  

 شما به عنوان عضوی از خانواده برای رفع مشکلات خانواده می توانید به پدر و مادر خود کمک کنید ؛ مانند:

الف) هم فکری با دیگر اعضای خانواده

ب) مقاومت در برابر مشکلات تا رفع آنها

ج) کمک کردن در انجام کارهاحضرت محمد (ص) فرمودند :

«بدانکه ظفر قرین صبر است و گشایش قرین رنج و بدنبال سختی، آسانی هست.»

 

روزی پیامبر اکرم (ص) از کنار زن مصیبت دیده ای عبور می کرد . دید که آن زن در حال گریه کردن است .

حضرت فرمود: « از خدا بترس و صبر را پیشه کن » زن که پیامبر را نشناخته بود گفت : از کنار من رد شو؛چون بر شما مصیبت وارد نشده است و حال مرا نمی دانی . شخصی به زن گفت : آن مرد پیغمبر(ص) خدا بود . زن به طرف خانه پیغمبر آمد و به محضرش مشرف شد و عذر خواهی نمود . حضرت فرمود : همانا صبر کردن در برابر مصیبت و حوادث ، بهتر از هر چیزی است .»

 


موضوعات مرتبط: اجتمایی، ،
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 5:9 PM ] [ سارا ]

 

 

 

 

 

 در حکومت هخامنشی هیچ کسی حق نداشت در امور کشور دخالت کند زیرا همه ی کارها در دست پادشاه بود و قدرت بی اندازه ی پادشاه ، شاهزادگان را به فکر کسب قدرت می انداخت و شاه نیز در فکر قتل شاهزادگان بر آمد در نتیجه به دلیل قدرت طلبی، کشتار در بار زیاد می شد و طولی نکشید که شاهان هخامنشی افرادی نالایق و ضعیف شدند و شهربان ها از آنها  اطاعت نمی کردند و به میل خود بر مردم ستم می کردند در نتیجه سرزمین هایی مثل مصر – بابل و یونان از مجموعه ی هخامنشی جدا شد.

 

 

 

 

 

 

ظهور اسکندر :

 

 

 

در شمال کشور یونان شخصی بنام اسکندر از مردم مقدونیه به قدرت رسید. او که یک نظامی جاه طلب بود. از اختلاف یونانیها استفاده کرد و آنجا را گرفت و دشمنی یونانی ها با ایرانیان را بهانه قرار داد و با لشکر یونانی ها به ایران حمله کرد و یونانی ها برای     انتقام جویی و بدست آوردن غنیمت او را همراهی کردند و هنگامی که ایران در زمان داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی در نهایت ضعف و ناتوانی بود، به ایران حمله کرد و داریوش سوم شکست خورد و اسکندر بجز ایران، مصر و قسمتی از آسیای مرکزی و هندوستان را تصرف کرد ولی در بابل مریض و در گذشت.

 

 

 

 

 

پس از مرگ اسکندر سردارانش قلمرو او را سه قسمت کردند ایران – یونان و مصر که ایران سهم سلوکوس شد .

 

 

 

ایران از مصر و یونان مهم تر بود چرا؟ به دو علت

1- بزرگتر و پر جمعیت تر بود

2- میراث تمدن بزرگ هخامنشیان را داشت

سلوکوس و جانشینان او را سلوکیان می گویند ، سلوکیان در ایران شهرهایی بنا کردند و عده ای یونانی را در آنها ساکن نمودند .بیشتر این شهرها در مسیر جاده ابریشم بود .

 

 

 

 

 

 

 

داریوش سوم برای فراهم آوردن سپاهی بزرگ بسوی شرق و خراسان رفت ولی در نزدیکی دامغان دو تن از سرداران خیانتکار او را  کشتند و حکومت دویست و بیست ساله ی هخامنشیان را به پایان رساندند . اسکندر در تخت جمشید بدستور زن بدطینت خود تائیس، آن کاخ با شکوه را به آتش کشید. و در بابل در سن 31 سالگی در اثر افراط در شرابخواری با به عبارتی نوشیدن شراب زهرآلود تبی شدید بر وی دست داد و در آنجا در گذشت. ایران سهم سلوکوس نیکاتر شد - مصر به بطلمیوس رسید و در یونان آنتی گون قدرت را بدست گرفت.

سلوکوس شهر سلوکیه در کنار دجله بنا کرد و به همراه جانشینان خود هشتاد سال در ایران فرهنگ یونانی یا هلنیسم را رواج داد. و او را عامل بزرگ یونانی کردن مشرق زمین می دانند. و یکی از شهرهای مهم آنها در ایران صد دروازه یا هکاتم پولیس در جنوب غربی دامغان فعلی بنا کرد ولی رفته رفته در شرق سلوکیان، پارت ها یا اشکانیان و در مغرب آنها دولت جدید روم توانستند حکومت آنها را محدود و آنها را از بین ببرند.

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ اول راهنمایی، ،
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 5:8 PM ] [ سارا ]

عزیزانم ! به تصاویر زیر با دقت نگاه کنید . بین این دو تصویر یعنی گروه خانواده و گروه کوهنوردی چه شباهت هایی وجود دارد؟ آیا درست است که هر یک از اعضای این دو گروه به تنهایی به نظر خود عمل کند ؟چرا؟

برای ایجاد وحدت و یک پارچگی در میان اعضای این دو گروه شما چه راه حلی پیشنهاد می کنید ؟

 

 

 

 

 

خانواده مانند یک گروه کوه نوردی است که خود را برای رفتن به قله ی کوه آماده کرده  است . هر یک از اعضای گروه وظیفه ای را بر عهده می گیرد و وسایلی را نیز با خود حمل می کند . یک نفر از آن ها که مورد قبول همه یا اکثریت اعضای گروه است ، باید تصمیم بگیرد که همه ی اعضای گروه از کدام مسیر بروند . این فرد چه نام دارد؟!

کسی که سر پرستی و هدایت یک گروه کوه نوردی را بر عهده دارد و همه ی اعضای گروه از او اطاعت می کنند ، « رهبر » گروه یا «سر گروه» نامیده می شود.

 

 

رهبر گروه کوه نوردی در انتخاب مسیرها ، زمان و مکان توقف و استراحت و کارهای دیگر با اعضای گروه خود مشورت می کند . اعضای گروه نیز با او هم فکری می کنند و در مواردی که با تصمیم او موافق نباشند ، نظر خود را آزادانه بیان می کنند ولی هرگز از دستورات سرپیچی نمی کنند و به تصمیماتش احترام می گذارند .

 

 

خانواده نیز همچون یک گروه کوه نوردی به رهبر و سر پرستی نیاز دارد زیرا :

الف) در مواقع حساس تصمیمات لازم را بگیرد .

ب) نیازهای اقتصادی اعضای خانواده را تأمین کند .

ج) مشکلات اعضای خانواده را بشناسد و برای حل آن ها برنامه ریزی کند .

د) مقرراتی تنظیم کند که با پیروی از آن ها اعضای خانواده در کارهای خود موفق شوند .

در بیشتر خانواده ها سرپرست خانواده پدر است و مادر در تصمیم گیری او نقش مهمی دارد . در خانواده ای که از نعمت پدر محروم هستند ، مادر سرپرست خانواده است و می کوشد تا ضمن انجام وظایف پدر ، وظایف مادری خود را نیز به انجام رساند و فرزندانی موفق و متعهد تربیت کند .

 

 

رهبر خانواده  باید به دلایل زیر به نظرات دیگر اعضای خانواده توجه کند:

الف) برای استفاده از فکر و اندیشه دیگر اعضای خانواده و کسب موفقیت بیشتر .

ب) گسترش فضای صفا و صمیمیت در محیط خانواده .

 

 

 

 

 

 

حضرت محمد (ص) فرمودند :

 « اطاعت هیچکس در معصیت خدا روا نیست اطاعت فقط در کار نیک است »

 


موضوعات مرتبط: اجتمایی، ،
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 5:6 PM ] [ سارا ]

 عزیزانم ! به تصویر زیر با دقت نگاه کنید . این ساعت از چه اجزایی تشکیل شده است ؟!

 

 

 

 

آیا این اجزا به یکدیگر وابسته اند و  یک واحد را تشکیل می دهند ؟! وابستگی این اجزا ء چه هدف مهمی را دنبال می کند ؟!

 

 

 

 

بله بچه های خوب ! همانطوری که ساعت از اجزاء  مختلف تشکیل شده است ؛ خانواده هم از مجموعه ای از اعضای تشکیل شده است . اجزاء ساعت به هم وابسته اند و یک واحد را تشکیل می دهند ؛ اعضای خانواده هم  به یک دیگر وابسته بوده و یک واحد را تشکیل می دهند

 

به پویا نمایی زیر با دقت توجه کنید :

 

 

 

آیا این فرد یک  آدم منظم است ؟! چه دلیلی بر بی نظمی این فرد می توانید بگوئید ؟! به نظر شما نظم یعنی چه ؟

بله ! قرار گرفتن هر چیز در جای خود ، انجام به موقع کارها و وظایف را نظم می گویند.

 

 

 

 

ما برای افزایش نظم در خانواده خود از راه های گوناگون می توانیم به سایر اعضای خانواده کمک کنیم ، مانند :

1- وسایل خود را در محل خاصی قرار دهیم .

2- برای انجام کارهای خود برنامه ریزی کنیم .

3- وظایف خود را به موقع ، طبق برنامه ریزی و به نحو مطلوب انجام دهیم .

 

 

داشتن برنامه :

به ما کمک  می کند که کارها ی خود را بهتر انجام دهیم و از انجام کارهای ضروری غافل نشویم . افرادی که دارای برنامه روزانه هستند در کارها ی خود موفق تر هستند و احساس نگرانی نمی کنند . زیرا برای هر یک از وظایف خود زمان مشخصی را در نظر گرفته و وظایف خود را به نحو مطلوب انجام داده و سر در گم نمی شوند خانواده ها هم می توانند برای خود برنامه ای داشته باشند و در مواردی چون دید و بازدید عید ، مسافرت ، رفتن به میهمانی ، تهیه غذای روزانه ، مطالعه کردن و... بر اساس برنامه ی خاص عمل کنند .

 

 

افرادی که نظم را رعایت نمی کنند با مشکلاتی روبه رو می شوند :

الف) وسایل را در جای خود نمی یابند

ب) وقت آنها بیهوده تلف می شود

ج) برنامه ریزی درستی نداشته و در کارهای خود موفق نیستند

د) همیشه نگران هستند

 

 

حضرت محمد (ص) فرمودند :

 « تدبیر آینده نگری  یک نیمه معیشت است »

 

حضرت محمد (ص) فرمودند:

« عقلی مانند تدبیر آینده نگری  نیست »

 


موضوعات مرتبط: اجتمایی، ،
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 5:4 PM ] [ سارا ]

داریوش پس از قتل گئومات ، سه سال با مخالفانش جنگید تا توانست همه ی آنها را به اطاعت خود در آورد و در کتیبه ی بیستون که در 20 کیلومتری مشرق کرمانشاه در    منطقه ی بیستون که از او به یادگار مانده چگونگی جنگ های خود و طرز مجازات دشمنان خود را شرح داده است. او پس از سر کوبی دشمنان کسانی را که در قتل گئومات و آرام کردن کشور کمک کرده بودند در راس امور قرار داد.

 

 

 

شهر بانها در حقیقت استاندار منطقه بودند که یک فرمانده نظامی و یک کارمند نیز آنرا کمک می کردند داریوش برای جابجایی نامه ها و پیام از چاپار و چاپارخانه  استفاده می کرد چاپار قاصد بود که با استفاده از اسب های تندرو پیام هاو نامه ها را از جایی به جای دیگری می برد و چاپار خانه ها محل هایی بودند که در آنجا چاپار ها، اسب های تازه نفس و غذا دریافت می کردند . البته چاپار ها نقش مامور مخفی و جاسوس داریوش را نیز داشتند و اخبار پنهانی را به اطلاع شاه می رساندند.

 

 

پایتخت تابستانی هخامنشیان هگمتانه بود  که به آن اکباتان می گفتند. پایتخت زمستانی آنها شهر شوش بود و معروفترین پایتخت آنها تخت جمشید پایتخت بهاری بود که جشن عید نوروز با شکوه خاصی برگزار می گردید و اقوام مختلف با هدایای خود در این  جشن شرکت می کردند.

 

 

 

 

 

 

 

نمونه ای از سرستون های تخت جمشید

 

نقش نمایندگان ملل تابعه با هدایایی در تخت جمشید

 

 

 

به دستور داریوش در کنار شهر پارسه بنایی عظیم ساخته شد که تخت جمشید نام گرفت پس از داریوش جانشین او از جمله خشایارشا نیز به تکمیل آن پرداختند. تخت جمشید معروفترین پایتخت هخامنشیان شامل مجموعه ای از کاخ های عظیم بود که هنوز      ویرانه های آن باقی است.

پادشاهان هخامنشی دستور داده بودند برای آن ها مقبره هایی در دل سنگ به وجود آورند.

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 5:0 PM ] [ سارا ]

 

 

 

 

 

اعلامیه حقوق بشر کوروش

 

 

 

 

 

 

 

«منم کوروش شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه انشان، شاه بابل، شاه سومر واکد شاه چهار کشور، پسر کمبوجیه (اسپنتان) شاه شهرانشان ،هنگامی که من با صلح و آشتی به بابل در آمدم و در میان شادمانی مردم بر تخت شاهی نشستم، مردوک (رب النوع بابلی ها ) دلهای مردم نجیب بابل را به سوی من متمایل کرد. همه ی پادشاهانی که در کاخ های ممالک جهان نشسته اند از دریای بالا تا پایین (مدیترانه تا خلیج فارس) در بابل به پای من خراج ها را نثار کردند پاهای مرا بوسیدند.

 

 

 

 

 

 

 

از خدایان شهرها تمنا دارم که همه روزه برای طول عمر من دعا کنند و بگویند عمر کوروش شاه و پسرش را که ستاینده ی تواند طولانی فرماید» این اعلامیه که یک استوانه از گل پخته است دارای چهل و پنج سطر است که به عنوان اولین اعلامیه ی حقوق بشر جهانی معروف است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مقبره ی کوروش در منطقه ی پاسارگاد 20 کیلومتری تخت جمشید 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کوروش که مادرش ماندانا دختر آژی دهاک بود تا 12 سالگی توسط چوپان پادشاه و به قولی توسط یک ماده گرگ پرورش یافت چون بخاطر خوابی که آژی دهاک دیده بود باید کوروش در نوزادی کشته می شد ولی وزیر آژی دهاک که هارپاک بود آن را به اسپاکو، چوپان شاه داد  تا بزرگ کند ولی این راز فاش شد و آژدی هاک دستور داد پسر وزیر را کشته و غذایی از آن درست کردند و در یک جشن به خورد وزیرش داد و وزیر کینه شاه را در دل گرفت تا اینکه نوه ی آژی دهاک یعنی همین کوروش بعنوان حاکم و فرمانروای سرزمین پدریش پارس انتخاب شد از اطاعت پدربزرگ سرباز زد و وقتی سپاه هارپاک عازم فارس شد به جای جنگ با کوروش با سپاه پارس متحد شده به هگمتانه آمده و آژیدهاک را سرنگون کردند. و از این تاریخ به بعد کوروش بنام جد پدرش هخامنش نام سلسله ی خود را هخامنشی نامید. راستی یکی از قبایل مهم پارس ها پاسارگاد نام داشت و هخامنش رئیس این قبیله بود. کوروش بجز سرزمین پارس ها خوزستان یا انشان را گرفت و پس از تصرف سرزمین ماد با تصرف بابل و آزادی اسیران بنی اسرائیل با لیدی ها همسایه شد و پس از جنگ با کرزوس لودیه و شهر سارد را که ثروت فراوانی داشت تصرف کرد ولی با کرزوس بخوبی رفتار کرد و او را از مشاوران خود ساخت ولی در حمله به شمال شرقی ایران و درگیر شدن با قوم ماساژت که رهبر آن زنی بنام تو می رسی بود کشته شد و پیکر او را به پاسارگاد آوردند و در مقبره او که سنگ نوشته ای به خط میخی پارسی باستان دارد و روی آن نوشته (منم کوروش ، شاه هخامنشی )ادامه مطلب
[ شنبه 26 فروردين 1391 ] [ 4:54 PM ] [ سارا ]

ایوانف در تاریخ ایران باستان می‏نویسد:

«پیامدبحران دولت سلوكیه، در نیمه سده سوم ق.م. آن شد كه كنترل بسیاری ازولایت‏های خاوری از دست این دولت بیرون رفت در راس این ولایت‏ها،فرماندارانی یونانی بودند، دیودت در باختر (باكتریا = بلخ) اوتیدم در سغد واندراگور، در پارت».

چنینبه نظر می‏رسد كه در ابتدای كار مبارزه پارتیان بیش‏تر بر اساس حفظ منافعمحدود قومی و صیانت طایفه‏ای بوده است تا یك جنبش اساسی در جهت تامیناستقلال ملی تمام ایران در مورد اصل و نژاد پارتیان اشكانی، گیرشمنمی‏نویسد:

آنانبه قبیله‏ی پرنی - كه جزیی از قوم دهه، بود - متعلق بودند. دهه، مجموعه‏ایاز قبایل سكایی بود كه بصورت چادرنشینی و استپ‏های بین دریای خزر و دریایآرال، زندگی می‏كردند. در حدود سال 250 ق.م. دو برادر، ارشك و تیرداد، باجنگجویان خود همراه پنج تن از روسای دیگر، ناحیه علیای «تجن» را اشغالكردند.

پادشاهجدید بلخ، به آنان حمله نمود، اما ایشان از این خطر گریخته به ایالاتمجاور پارت هجوم بردند و حاكم آن جا را كشتند. دو سال بعد، ارشك در جنگكشته شد، ولی پارتیان كه همیشه در محاربه بودند، تحت فرماندهی تیرداد تمامناحیه‏ی را كه امروز سرحد ماورای خزر و روسیه و ایران را تشكیل می‏دهد، بهتصرف درآوردند. تیرداد در همین مكان، نخستین پایتخت خود را بنا نهاد. اندكیبعد شهری دیگر به نام موسس سلسله، ارشك بنا شد، و تیرداد در آن جاتاجگذاری كرد.

درهر حال، جنبش پارتیان در شرق ایران، موجب از بین رفتن تسلط مقدونیان وفراهم شدن مقدمات وحدت ملی ایرانیان گردید. پارتیان در اندك مدت بر فلاتایران مستولی شدند و به زودی به عنوان مظهر جدید احساسات ملی ایرانیان ومدافع شرق ظاهر گردیدند.

پارتیانبا ادامه سیاست صلح و جنگ و حمله و دفاع توانستند مدت پانصد سالفرمانروایی خود را بر محدوده فلات ایران حفظ و در مقابل اقوام شرق و غرب مقاومت كنندموضوعات مرتبط: تاریخ اول راهنمایی، ،
ادامه مطلب
[ پنج شنبه 24 فروردين 1391 ] [ 7:56 PM ] [ سارا ]

زایش هنر در سپیده دم تاریخ

نقاشی دیواری به عنوان یكی از اشكال هنری درطول تاریخ همواره ازاهمیت خاصی برخورداربوده است. تأثیر این نقاشی ها برزندگی انسان ازدیرباز تا كنون آنچنان پایدار و ماندنی است كه می توان گفت كمتر رشته هنری چنین تأثیری را داشته است، زیرا كه خیلی ازرشته های هنری درمقاطعی از تاریخ بنا به ضرورت ومجموعه شرایط خاصی شكل گرفته ودر مقاطعی دیگر ازمیان رفته یا كاربرد لازم خود را ازدست داده اند . اما نقاشی دیواری را می توان نخستین زایش راستین هنری انسان درسپیده دم تاریخ هنر دانست . به طوری كه همچنان تا كنون تداوم وتأثیر خود را در بطن زندگی جوامع بشری حفظ كرده است .

 در تبیین دستاورد بزرگ انسان در عصر سنگ كه جهان را با تصویر مجسم می ساخت تا برآن تسلط یابد، نباید از یاد ببریم كه هنر وی، به معنی واقعی واژه، هنربوده است. آنچه اهمیت دارد این نیست كه او تصویر آفرینی می كرد بلكه این است كه تصاویرمزبوررا ماهرانه و زیبا می آفرید.

 امروزه نقاشی دیواری از نظر ایجاد تأثیرات قوی بصری وآفرینش زیبایی وهماهنگی فرم و ریتم، نقش ارزشمندی درآثار معماری وزیبا سازی شهری دارد.

این رشته هنری اگر به درستی شناخته شود و به درستی به اجرا درآید، با توجه به فضاهای زیبا و باشكوهی كه بوجود می آورد می تواند با هنر معماری تلفیق شود، همچنین این توان و اهمیت را درخود دارد كه با مایه های فرهنگ و هنر وقوم وملتی درآمیخته وبه آن ارزش واعتبار والایی دهد.

هزاران سال پیش، انسان نخستین تصویر حیواناتی را كه برای احتیاجات خود شكار می كرده وتصاویر آنها را بر دیواره محل سكونتشان، یعنی درانتهای صخره غار نقاشی می كردند. آنان با اجرای اعمالی چون مراسم حمله به آن تصاویر، انگیزه خود را برای شكار فردایشان بالامی بردند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه 22 فروردين 1391 ] [ 7:38 PM ] [ سارا ]

قدیمی ترین تصاویر تخت جمشید در اسناد دانشگاه شرق شناسی شیکاگو – (کاخ داریوش – بخش NE و ستون W )

قدیمی ترین تصاویر تخت جمشید در اسناد دانشگاه شرق شناسی شیکاگو

[ چهار شنبه 26 بهمن 1390 ] [ 3:8 PM ] [ سارا ]


در جنوب شرق ایران در استان کرمان، شهری کوچک به نام جیرفت قرار گرفته است که از سه جهت کوهستان هایی به ارتفاع ۴۰۰۰ متر آن را احاطه کرده اند و تنها از جانب جنوب غربی به سمت تنگه معروف «هرمز» در خلیج فارس راه گریزی دارد. این منطقه به دلیل موقعیت خاص طبیعی اش که آن را کاملا به محاصره در آورده است، از مسیر گردش های جهانگردان و نیز تحقیقات باستان شناسی به دور مانده است، تحقیقاتی که عمدتا بر روی منطقه بین النهرین واقع در هزار کیلومتری آن متمرکز شده اند. تا این که سرانجام بر حسب اتفاق آثار فراوانی از تمدن ناشناخته ای در جلگه هلیل رود از زیر خاک سر بیرون آوردند. تمدنی که از سپیده دم بشریت منشا می گیرد.


موضوعات مرتبط: تاریخ اول راهنمایی، ،
ادامه مطلب
[ چهار شنبه 26 بهمن 1390 ] [ 3:5 PM ] [ سارا ]

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 صفحه بعد

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام به تمام دوستانم، من سارا هستم و شما را دعوت میکنیم که ازوبلاگ من دیدن فرمایید.
برچسب‌ ها
آرشيو مطالب
مرداد 1391
تير 1391 ارديبهشت 1391 فروردين 1391 بهمن 1390 دی 1390
امکانات وب
ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1
بازدید دیروز : 14
بازدید هفته : 46
بازدید ماه : 129
بازدید کل : 48512
تعداد مطالب : 68
تعداد نظرات : 1
تعداد آنلاین : 1


Alternative content
<-PollName->

<-PollItems->